×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
برجام نه به صورت کامل، اما درحال اجراست

به گزارش«رهوا».یوکیا آمانو روز دوشنبه در مرکز وودرو ویلسون شهر واشنگتن افزود: برجام نه به صورت کامل، اما درحال اجراست. اگر دقت کنید من هیچ صفتی به کار نبردم و نگفتم کاملا درحال اجرا هستند. در حقیقت مواردی مانند افزایش حجم آب سنگین به میزان یک دهم تن در گذشته وجود داشتند که اصلاح شدند. من برای حال حاضر و آینده نزدیک می توانم بگویم که برجام درحال اجراست.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به مناسبت شصتمین سال فعالیت سازمان بین المللی انرژی اتمی صحبت می کرد، گفت: برنامه هسته ای ایران تحت قوی ترین بازرسی های سازمان قرار دارد و این کشور خود را به انجام تمامی قوانین بین المللی و همچنین پروتکل الحاقی متعهد کرده است.
آمانو ادامه داد: ایران همچنین با انجام اقدامات بیشتری برای حصول اطمینان از شفافیت به صورت داوطلبانه موافقت کرده است. ما درحال حاضر به مکان های بیشتری دسترسی داریم و اطلاعات بیشتری در مورد برنامه هسته ای ایران داریم که قبل از برجام وجود نداشتند.
وی اضافه کرد: در ملاقات با حسن روحانی رییس جمهوری و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران از آنها خواسته ام به انجام تعهدات ادامه دهند و آنها بار دیگر اطمینان دادند که به تعهداتشان پایبند هستند.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با ابراز تاسف از آزمایش هسته ای کره شمالی در ماه سپتامبر گذشته هم اظهار کرد: نمی تواند گزارش جدید از وضعیت کره شمالی بدهد اما از رهبران کره شمالی خواست به تعهداتشان و همچنین قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند باشند.
آمانو در پاسخ به سووال حاضران درباره مقایسه فعالیت های آژانس در عراق و ایران گفت: مهم است افراد بدانند که طبیعت فعالیت های پادمانی آژانس در ایران و عراق بسیار متفاوت است.
وی افزود: حضور آژانس در عراق حاصل جنگ بود و حضور آژانس در ایران حاصل مذاکره و توافق است و به همین دلیل است که این توافق کامل و بی نقص نیست.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: ایران در بخش های دیگر به صورت داوطلبانه با آژانس همکاری کرده است و من به همین دلیل است که می گویم این نوع نظارت بی سابقه است و قوی ترین سیستم ایمنی و پادمانی درحال حاضر برقرار است.
آمانو در پاسخ به ادعاهای مربوط به ناکافی بودن برجام گفت: زمانی که یک کشور غیرهسته ای عضو ان.پی.تی می شود باید تمام دارایی های هسته ای خود را اعلام کند. ما به آن کشور می رویم و تجهیزات نظارتی را نصب می کنیم.
وی یادآور شد من باید تاکید کنم که پروتکل الحاقی ابزار بسیار قوی، عمیق و گسترده ای است که اجازه بازرسی بالایی به آژانس می دهد. باید بدانید که اگر کشوری که داوطلبانه به ان پی تی پیوسته است جلوی بازرسی و فعالیت های آژانس را بگیرد، گزارش تخلفاتش ثبت خواهد شد و نمی تواند عضو عادی باقی بماند.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: ایران این پروتکل را به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و تحت برجام نسبت به رعایت آن متعهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false