gototopgototop
 
 
 
زیارت انلاین امام رضا(ع)
امام هادی
متین استور
 
تاریخ انتشار: يكشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۵
چاپ نسخه چاپی
کد خبر:
نامه الکترونیک ارسال به دوستان
جدید ترین تحلیل گاردین؛
امید اصلاح طلبان از مرگ هاشمی رفسنجانی!

درگذشت رفسنجانی شوک روانی را به همراه دارد و اصلاح طلبان می توانند از آن برای تقویت موضع و جایگاه خود استفاده کنند...به گزارش «رهوا»، پایگاه گاردین (Guardian) با انتشار گزارشی تحت عنوان "میانه روهای ایران امیدوارند درگذشت رفسنجانی موجب نرم شدن نگرش ها شود" به گمانه زنی در این رابطه پرداخته است.

در ابتدای این گزارش می خوانیم: «حضور مردمی در مراسم تشییع آقای هاشمی بسیار گسترده بود؛ این حضور برای آن هایی که هنوز به اعمال اصلاحات امیدوارند، بسیار تاثیرگذار بود. در حالی که علی اکبر هاشمی رفسنجانی به خاک سپرده می شد، صدها هزار ایرانی در دانشگاه تهران و اطراف آن حضور داشتند.»

با وجود آنکه برخی رسانه های بزرگ جهانی از جمله خبرگزاری رویترز، مراسم تشییع مرحوم هاشمی رفسنجانی را "نمایشی از اتحاد و همبستگی" در ایران توصیف کرده اند، این رسانه انگلیسی آن را اعتراضی عظیم خوانده و یادآور اغتشاشات پس از انتخابات سال 88 معرفی می کند.

گاردین در ادامه می نویسد:

««مراسم تشییع هاشمی برای بسیاری از آن هایی که در این مراسم حضور داشتند، یادآور روزهای پرشور اعتراض در سال 88 بود. سوگواران، مراسم تشیع را به نمایشی نادر از مخالفت عمومی تبدیل کرده بودند؛ که بزرگترین تجمع در نوع خود از هفت سال گذشته بود.

مرگ ناگهانی رفسنجانی، میانه روهای ایران را از یک حامی قدرتمند کلیدی محروم کرد؛ شخصی که با وجود تغییر مواضعش در سال های اخیر هنوز از نفوذ قابل توجهی در سیستم حکومتی بهره مند بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که از متحدان نزدیک رفسنجانی بود پس از مراسم، خواستار حفظ اتحاد شد و در توییتر خود عنوان کرد: "امروز برای وداع با آن مرد تاریخ ساز همه آمده بودند؛ بیاییم از این فضا برای دوستی، آشتی و وحدت ملی استفاده کنیم. بجای دیوار، پل بسازیم."

اگرچه بسیاری از عزاداران، تنها برای ادای احترام به رفسنجانی در این مراسم شرکت کرده بودند اما برخی، حجم جمعیت را دلیلی بر آن می دانند که می توان به احیای مبارزات برای دموکراسی بیشتر، حقوق زنان و آزادی های شخصی، امیدوار بود. یکی از شرکت کنندگان در این مراسم می گوید: محبوبیت رفسنجانی نشانه ای است که مردم هنوز خواستار اصلاحات هستند و آن را از طریق ابزارهای قانونی و مسالمت آمیز پیگیری می کنند.

غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران، با اشاره به درگذشت رفسنجانی می گوید: "حضور هاشمی می توانست مشکلات زیادی را حل و فصل کند اما حتی درگذشت او تاثیرگذار بوده است. درگذشت رفسنجانی شوک روانی را به همراه دارد و اصلاح طلبان می توانند از آن برای تقویت موضع و جایگاه خود استفاده کنند."


اما صادق خرازی، سفیر سابق ایران در سازمان ملل، خاطرنشان می کند که اصلاح طلبان دو چهره صاحب نفوذ را در ماه های اخیر از دست داده اند؛ رفسنجانی و آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی. در عین حال او می گوید: "من فکر می کنم که درگذشت رفسنجانی تاثیر مثبتی برای اصلاح طلبان به همراه خواهد داشت. ما جامعه نوستالژیکی داریم."»»

 

اضافه کردن نظر

مخاطبین محترم؛
1) رهوا، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
2) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام شخصیت ها خودداری نمائید .
3)لطفاً نظرات خود را با حروف پارسی تایپ کنید.


 

خبر فوری

آمریکا هواپیمای ایران را هدف گرفته است

کشورهای موجود در لیست ممنوعیت ترامپ، همان کشورهایی هستند که آمریکا به صورت مستقیم و غیر مستقیم بمبارانشان کرده است؛ آمریکا هواپیمای مسافربری ایران را در سال 1988 در آسمان هدف گرفته و تمام مسافران آن را کشت...

دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی
رهوا
 
 

صفحه اصلی تیتر یک سیاستجامعهفرهنگبین المللمذهبگالریمقالاتگفتگو

تماس با ما جستجو عضویت خبرنامه بایگانیپیوند ها درباره ماrss