×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پوتین چگونه توانسته طی ۱۸ سال چهره روسیه را کاملا تغییر دهد؟

به گزارش«رهوا».روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» در تحلیلی نوشته است: ایام تعطیلات سال نو میلادی در روسیه با یک تاریخ مهم همزمان بود و آن هجدهمین سالگرد ریاست جمهوری “ولادیمیر پوتین” بود. هرچند پوتین در ماه مارس سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار بعنوان ریاست جمهوری انتخاب شد، ولی دقیقا در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۱۹۹۹ رسما از سوی “بوریس یلتسین” به سمت کفیل ریاست جمهوری روسیه منصوب گردید.

البته این تاریخ بطور رسمی اعلام و یا بزرگداشت نمی شود، ولی این سالگرد بهانه ای شده تا به دستاوردهای ۱۸ سال اخیر در روسیه نگاهی دوباره شود. برای اینکه در طول این مدت روسیه موفق شده تا نام خود را بار دیگر در جهان مطرح و سطح تولیدات صنعتی خود را به دو برابر افزایش دهد.

روسیه در ۱۸ سال گذشته چه تغییراتی کرده است؟

“دمیتری پسکوف” سخنگوی کاخ کرملین در آخرین روزهای ماه دسامبر در نتیجه گیری از سال ۲۰۱۷ به نکته ای اشاره کرد که تنها به سال گذشته مربوط نشده و نمی توان با این واقعیت مخالفت کرد و آن توسعه اقتصادی روسیه، بعنوان مهمترین موفقیت روسیه طی ۲۰ سال گذشته بود، بطوریکه در پایان ۱۰ ماه نخست سال قبل، رشد تولید ناخالص داخلی در کشور ۱،۶ درصد بوده است.

سال ۲۰۱۸ در وهله نخست، سال انتخابات مهم در سطح فدرال است و به همین دلیل بسیار مهم است که نگاهی عمیق تر به گذشته ای دور از تنها سال ۲۰۱۷ داشت. برای مثال بررسی کرد که چه دستاوردها و تغییرات مثبتی در روسیه از زمانی که ریاست جمهوری در این کشور بر عهده ولادیمیر پوتین گذاشته شده، بدست آمده است.

اقتصاد روسیه طی ۱۸ سال رکوردهای مهمی برجای گذاشته است

البته همه می دانیم که طی سالهای اخیر اقتصاد روسیه با مشکلات نسبتا جدی در رابطه با تحریمهای ضدروسی آمریکا و اتحایده اروپا مواجه بوده و همچنین دچار بحران مالی شده که عواقب آن همچنان نیز دیده می شود. ولی مسئله مهم آن است که روسیه توانسته بر بخش قابل توجهی از این بحران فایق آید، به رژیم تحریمهای غربی عادت کرده و پیشرفت جدی اقتصادی، هرچند کوتاه مدت، کاملا آشکار است.

لازم است تا دو شاخص اقتصادی را برجسته نمود که برای روسیه در دهه ۹۰ بسیار دردناک بود: بدهیهای سنگین و تورمی که پایین نمی آمد. طی ۱۸ سال گذشته در این جهت گیریها موفقیت های زیادی حاصل شده است: بدهی دولت روسیه در این مدت نزدیک به ۲۳ برابر کاهش یافته و از بیش از ۶۹ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۰۰ به ۳ درصد در سال ۲۰۱۶ رسید. بر تورم نیز غلبه شده است: اگر در سال ۲۰۰۰ تورم ۲۰،۲ درصد بود، در سال ۲۰۰۶ برای نخستین بار در تاریخ روسیه بعد از اتحاد جماهیر شوروی به کمتر از ۱۰ درصد رسید و در تاریخ ۴ دسامبر سال ۲۰۱۷ دوباره یک رکورد دیگر بر جای گذاشته و به رقم ۲،۵ درصد رسیده است.

موفقیت در کاهش بیکاری حتی در مقایسه با اتحادیه اروپا

سطح بیکاری در روسیه طی ۱۸ سال گذشته کاهش یافته است. این شاخص از ۱۰،۶ درصد به ۵،۲ درصد جمعیت فعال روسیه کاهش یافت که کمترین میزان در تاریخ روسیه امروزی بشمار می رود. برای مقایسه باید اشاره کرد که سطح بیکاری در اتحادیه اروپا طی سالهای اخیر یک بحران و حدود ۷،۴ درصد بوده، در منطقه نفوذ یورو ۸،۸ درصد، در فرانسه ۹،۷ درصد، در اتریش ۹،۴ درصد، در ایتالیا ۱۱،۱ درصد، در اسپانیا ۱۹،۳۶ درصد، در مونته نگرو ۲۰ درصد و در یونان ۲۱ درصد بوده است.

در عین حال روسیه موفق شده است تا ذخایر طلای خود را افزایش دهد (میزان این ذخایر محرمانه بوده و اعلام نمی شود). در این مدت ذخایر ارزی روسیه هم بیش از ۳۰ برابر افزایش یافته و از ۱۲ میلیارد به ۳۷۸ میلیارد دلار رسیده است.

بهبود وضعیت اقتصادی به رشد جذب سرمایه نیز کمک زیادی کرده است. حتی در شرایط دشوار دوران تحریمهای چند سال اخیر، حجم جذب سرمایه بیش از ۲،۵ برابر افزایش داشته است.

اگر این شاخص های برای برخی افراد انتزاعی باشند، ولی چه چیز می تواند واقعی تر از رشد صنعتی یک کشور باشد؟ رشد صنعتی در روسیه از سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۷ بسیار قابل توجه بوده، صنایع روسیه افزایش تولید ۵۵،۴ درصدی را نشان داده است.

روسیه دوباره مقام بزرگترین صادرکننده گندم جهان را بدست آورد

عرصه کشاورزی روسیه نیز البته با سرعت کمتری از این توسعه جا نمانده است. برداشت دانه های غلات در روسیه تقریبا دو برابر شده و از ۶۵،۴ میلیون تن در سال ۲۰۰۰ به ۱۴۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ رسیده است. ضمن اینکه نتیجه برداشت سال گذشته در طول ۴۰ سال گذشته یک رکورد برجای گذاشته است. روسیه بار دیگر مقام بزرگترین صادرکننده گندم در جهان را به خود اختصاص داده و موقعیت قبلی خود بعنوان یکی از تامین کنندگان اصلی نانهای صنعتی جهان که قبل از جنگ جهانی اول در اختیار داشت را دوباره بدست آورد.

روسیه در زمینه پرورش دام نیز موفقیتهای جدی بدست آورده: تولید گوشت خوک در این کشور تقریبا دو برابر، تولید تخم مرغ ۱،۳ برابر و تولید انواع گوشت ماکیان ۶ برابر شده است.

انجام موفقیت آمیز اصلاحات نظامی و تغییر چهره ارتش روسیه

همانطور که “دمیتری آبزالوف” رئیس مرکز ارتباطات راهبردی روسیه به این روزنامه توضیح داده است: طی ۱۸ سال گذشته موفقیتهای اقتصادی، به ویژه در عرصه صنایع دفاعی، کمک زیادی به مدرنیزه سازی نیروهای مسلح روسیه نموده است. علاوه بر افزایش کمک هزینه های نظامی و سطح کلی مخارج ارتش، اصلاحات اساسی نیز در نیروهای مسلح صورت گرفته و ارتش روسیه به تجهیزات و فناوریهای جدید بسیاری مجهز شده است. بطور خاص، تنها در سال ۲۰۱۷ سطح مدرنیزه سازی ارتش ۶۲ درصد بود. در نتیجه این اقدامات ارتش سوریه چهره کاملا تازه ای یافته که در سطح جهانی کاملا واضح است، بخصوص بعد از عملیات موفق روسیه در مبارزه با تروریستها در سوریه.

موفقیت آشکار روسیه در توسعه فناوری‌های اطلاعات

یکی دیگر از عرصه های موفق توسعه فناوریهای اطلاعات، بویژه طی چند سال اخیر است. سطح بالای برنامه نویسان روسی در مسابقات بین المللی تایید کننده این مسئله است. در سال ۲۰۱۶ روسیه مقام سوم را در المپیاد جهانی در زمینه برنامه ریزی بدست آورد.

این کارشناس یادآور شده است: توسعه بخش فنارویهای اطلاعاتی (IT) برای روسیه، اولا در سایه پیشرفت علوم پایه و توسعه مدارس فنی و دوما به خاطر توسعه فعال بازارهای داخلی و دسترسی شرکتهای روسی به بازارهای جهانی و سوما به خاطر توسعه بالای زیرساختارهای لازم در این عرصه، از جمله تامین سراسری استفاده از کامپیوتر، ممکن گردید.

خارج شدن از بحران جدی جمعیتی در روسیه

یکی از عرصه های مهم در حیات کنونی روسیه، سیاست جمعیتی است و به نظر می رسد که موفقیت مسکو در این زمینه، کمتر از عرصه اقتصادی نبوده است. همه شکاف جمعیتی بوجود آمده در روسیه در دهه ۱۹۹۰ را به یاد دارند. حال باید دید اکنون وضعیت جمعیتی روسیه به چه شکل تغییر یافته است؟

چهار سال قبل روسیه برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱ به اینطرف دارای رشد جمعیتی مثبت شد. از سال ۲۰۰۰ الی  ۲۰۱۶ میزان زاد و ولد در روسیه به یک و نیم برابر افزایش یافت. اگر در سال ۲۰۰۰ تنها ۲۹ درصد خانواده های روسی دو فرزند داشتند، در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۴۱ درصد رسید و سهم سومین و بیشتر متولدین در خانوادهها از ۱۱ درصد به ۱۹ درصد افزایش یافت.

افزایش رشد زاد و ولد در روسیه با کمک اقدامات مناسب برای حمایت از خانواده ها و دادن تسهیلات لازم به آنها، از جمله دستور اخیر ولادیمیر پوتین در مورد کمک مالی دائم به خانواده هایی که اولین فرزندانشان به دنیا آید، محقق شده است.

کاهش مرگ و میر نوزادان در روسیه نیز نقش بسیار زیادی در این زمینه بازی کرده و این خطر در طول این سالها ۲،۶ درصد کاهش یافته است. اگر در سال ۲۰۰۰ سطح آن بیش از ۱۵ در هر ۱۰۰۰ نوزاد متولد شده بود، در سال ۲۰۱۷ به ۵ در هر هزار نوزاد رسید که برای کشوری با جمعیت بالای روسیه بسیار کم است. برای مثال این رقم در ایالات متحده آمریکا ۵،۸ نوزاد در هر ۱۰۰۰، در اروپا ۷ ، در اوکراین ۸ و در گرجستان ۱۵ است.

یکی از عوامل مهم دیگر رشد مثبت جمعیتی، افزایش ادامه حیات است. میزان متوسط عمر افراد در روسیه از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۶ به میزان ۶،۶ سال افزایش یافته و به حدود ۷۲ سال رسید. این رقم در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در کل تاریخ روسیه به رقم ۷۲،۶ سال رسید.

مسلما افزایش زاد و ولد و کاهش مرگ و میر در روسیه بدون تغییرات کیفی در عرصه پزشکی و توسعه امکانات درمانی میسر نبوده است. میزان تامین مالی بیمه های سلامت عمومی در روسیه از سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۷ به سه برابر افزایش یافته است.

به گفته دمیتری آبزالوف، یکی از مهمترین عوامل مهم در تضمین تمامی این موفقیتها در زمینه توسعه اقتصادی و جریان سرمایه و غیره ..، ثبات سیاسی در روسیه بود. البته هرچند افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی نفت طی چند سال اخیر نیز نقش بزرگی در این زمینه بازی کرده، ولی مسئله مهم انتخاب خط مشی درست اقتصادی برای کشور را نیز در این میان نباید از نظر دور داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false