×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مشکل مردم «گرانی» است ،شکست دولت ایران در کنترل هزینه‌های زندگی

به گزارش«رهوا».پایگاه آمریکایی “المانیتور” (Almonitor) با انتشار گزارشی به بررسی اعتراضات اخیر در برخی شهرهای کشورمان پرداخته است.

 

این پایگاه آمریکایی ضمن رد کردن برخی فرضیه ها مانند ادعای مطرح شده توسط اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور مبنی بر وجود دست های پشت پرده در این اعتراضات برای تخریب دولت، و یا مخالفت مردم با حمایت کشور از عراق و سوریه در مبارزه با تروریست ها  عنوان می کند که این اعتراضات به خاطر گرانی قیمت ها است.

 

در این گزارش آمده است:
«در پی اعتراضات پراکنده در ماه های اخیر به موضوعاتی مانند عدم پرداخت دستمزدها و همچنین تشکیل تجمعات اعتراضی از سوی برخی سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری، شهر مشهد در ۲۸ دسامبر شاهد اعتراضاتی به علت “گرانی قیمت ها” بود و در برخی شهرهای دیگر مانند نیشابور و بیرجند نیز اعتراضاتی صورت گرفت.

 

برخی سازماندهی این اعتراضات را به ضدانقلاب ها نسبت دادند؛ در این میان، دولت حسن روحانی بر این اعتقاد است که دشمنان اصولگرای آن ها، دست های پشت پرده این اعتراضات هستند.

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران با اشاره به رقبای محافظه کار روحانی عنوان کرد: “مسائل اقتصادی را بهانه کرده‌اند که به نظر می‌آید پشت این قضیه مساله دیگری باشد که حتماً باید شناسایی شود.کسانی که بانی این قضایا در کشور هستند دود آن به چشم خودشان خواهد رفت؛ آن‌ها فکر می‌کنند که با این کار به دولت آسیب می‌زنند.وقتی که جریان اجتماعی راه افتاد و حرکت سیاسی در خیابان اتفاق افتاد حتما کسی که آن را شروع کرده اند ادامه دهنده و کنترل کننده پایان آن نخواهند بود و دیگرانی خواهند بود که بر آن جریان سوار خواهند شد.”

 

در کنار شعارها در اعتراض به گرانی، شعارهایی در انتقاد از سیاست های ایران در خارج از کشور نیز در این تجمعات مطرح شده است. این شعارها چیز جدیدی نیستند و از زمان درگیری ایران با مسائل عراق و سوریه کما بیش مطرح شده اند. اما حقیقت آن است که عموم مردم ایران از اعزام نیروهای نظامی این کشور به سوریه برای کمک به حکومت بشار اسد به شدت حمایت کرده اند و نظرسنجی ها نیز حاکی از این موضوع است.

 

در نتیجه به جای تمرکز کردن بر ایده توطئه اصولگرایان برای تضعیف دولت روحانی و یا مخالفت مردم با سیاست خارجی، ظاهرا باید بر روی علت اساسی اعتراضات یعنی “گرانی قیمت ها” تمرکز کرد.

 

با وجود آنکه دولت روحانی موفق شده است تورم را تا حد زیادی مهار کند اما هزینه های زندگی در دوره روحانی همچنان افزایش یافته و بیکاری نیز گسترش یافته است.»

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه به نمودار منتشر شده توسط خبرگزاری بلومبرگ (Bloomberg) استناد کرده و عنوان می کند که این نمودار به خوبی میزان کاهش تورم و افزایش هزینه های زندگی را به نمایش درآورده است:

 

افزایش شدید هزینه های زندگی در سال های اخیر (نمودار ستونی) – کاهش تورم (نمودار خطی)

 

در انتهای این گزارش آمده است: «به هر حال با توجه به شرایط جاری و واقعیت های اجتماعی-اقتصادی ایران معاصر، مسئله این نیست که اعتراضات تمام خواهد شد یا نه؛ این اعتراضات به پایان خواهد رسید و باید دید چه زمانی این اتفاق می افتد.»

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false