×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توقیف اموال رضا ضراب در ترکیه

به گزارش«رهوا».دادستانی استانبول دستور توقیف اموال رضا ضراب و خانواده او را در راستای تحقیق قضایی در مورد این تاجر طلا صادر کرده است. بنا بر این گزارش رضا ضراب از سوی دادستانی استانبول به «جاسوسی» متهم شده است. علاوه بر دارایی های رضا ضراب اموال ۲۲ فرد دیگر از جمله دختر او نیز توقیف خواهد شد.

 

رضا ضراب که دارای تابعیت ایرانی و ترکیه ای است روز چهارشنبه در جلسه دادگاهی در نیویورک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را به صدور مجوز تراکنش مالی در راستای دور زدن تحریم های آمریکا متهم کرد.

 

از سوی دیگر بنعلی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه روز جمعه ضمن ابراز امیدواری به «ترک اشتباه» از سوی رضا ضراب در زمینه همکاری با دادستانان آمریکایی تاکید کرد که هدف پرونده قضایی رسیدگی به نقض تحریم های ایران در آمریکا اعمال فشار بر ترکیه و اقتصاد این کشور است.

 

نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: «پرونده قضایی دیگر جنبه حقوقی ندارد و کاملا سیاسی شده است. تنها هدف آن نیز تحت فشار قرار دادن ترکیه و اقتصاد آن است.»

 

پرونده رسیدگی به اتهامات گروهی از مسئولان ارشد بانکی ترکیه که مظنون به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هستند به تنش در روابط واشنگتن و آنکارا دامن زده است. دو کشور در بسیاری از موضوعات از جمله جنگ در سوریه و حضور فتح الله گولن، از مخالفان دولت ترکیه در ایالات متحده اختلاف نظر دارند.

 

این پرونده علاوه بر ابعاد سیاسی می تواند با جریمه بانک های ترکیه از سوی مقامات آمریکا جنبه های اقتصادی نیز پیدا کند.

 

گفته می شود پوشش رسانه ای این پرونده در ترکیه محدود بوده است و برخی رسانه های حامی دولت، این پرونده را دسیسه «دشمنان» ترکیه دانسته اند.

 

رضا ضراب در ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی در میامی در ایالت فلوریدای آمریکا بازداشت شد.

پشت پرده اعترافات ضراب چه کسی است؟

یهال بنگیسو کاراجا روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ترک در مقاله ای با عنوان ‘مفهوم دادگاه ضراب بدون رضا ضراب’ در روزنامه خبر تورک به بررسی دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا ضراب و هالک بانک در آمریکا پرداخت و نوشت: اعتراض و انتقاد ترکیه به آمریکا در خصوص تجهیز گروه های تروریستی در منطقه به ویژه در سوریه به واقع محاکمه آمریکا در اذهان عمومی است که فشار افکار جهانی را متوجه ایالات متحده آمریکا کرده و به همین علت حاکمان آمریکا برای خارج شدن از این وضعیت، ناچار به مقابله به مثل بوده و دادگاه رضا ضراب را به راه انداختند.

خبر تورک در ادامه آورده است: امریکا با برگزاری دادگاه ضراب به دنبال بی حیثیت کردن حاکمان ترکیه و تمرکز بر موضوعات اقتصادی از جمله فساد و دور زدن تحریم های آمریکایی از سوی مقامات عالیرتبه ترکیه، چهره ما را در سطح جهان خدشه دار و مقدمات آسیب به منافع ملی ترکیه را فراهم سازند.

از سوی دیگر، ییغیت بولوت مشاور ارشد اردوغان نیز میهمان برنامه زنده تلویزیونی تی.آر.تی خبر با عنوان ‘بررسی عمیق’ بود و در این برنامه اظهار کرد: امروز همه ما به عنوان شهروند شناسنامه دار و با هویت ترکیه باید هوشیار باشیم زیرا عوامل بی مروت و خبیث گولن با نفوذ در تمامی ارکان جامعه و حکومت قصد نابودی دین، شرف و کشور ما را دارند و امروز با فراهم کردن اسناد جعلی و ساختگی در پرونده رضا ضراب به دنبال بی آبرو کردن رییس جمهوری و نخست وزیر و در نهایت فروپاشی اقتصاد ترکیه هستند.

وی تاکید کرد: فردی با عضویت در حزب جمهوری خواه خلق و نماینده مجلس این کشور امروز با تهیه اسناد جعلی در پرونده رضا ضراب علیه ترکیه و مقامات عالی رتبه شهادت می دهد و از سوی دیگر رهبر این حزب خانواده رییس جمهوری و نخست وزیر را به فساد اقتصادی متهم می کند آیا این همصدایی با سازمان گولن و امپریالیسم نیست؟ بی تردید هست.

بولوت تاکید کرد: قدرت های بزرگ به این باور رسیده اند که حمله نظامی و تروریستی به ترکیه قادر به سرنگونی این کشور نخواهد بود بلکه باید بر روی مخالفات حزب حاکم و گروه های اپوزیسیون داخلی تمرکز و سرمایه گذاری کنند تا از درون ترکیه را با وضعیت فلج کننده ای مواجه سازند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false