×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پیش بینی رهبر ایران در مورد ترامپ به واقعیت انجامید

به گزارش«رهوا».پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انتشار گزارشی تحت عنوان “چرا اختلاف رویکرد انگلیس و آمریکا در رابطه با توافق هسته ای  ایران، موضوعی مهم است” به بررسی این موضوع پرداخته است.

 

این رسانه آمریکایی اذعان می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور با عدم پایبندی به توافق هسته ای، قابل اعتماد نبودن آمریکا را ثابت کرد؛ همانطور که رهبر ایران از قبل این موضوع را مطرح کرده بود.
در این گزارش می خوانیم:
««قدرت های اروپایی، بویژه انگلیس، اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ۱۳ اکتبر، یعنی خودداری از تایید توافق هسته ای ایران را رد کردند.

 

ترزا می، نخست وزیر انگلیس و همتایان فرانسوی و آلمانی او بلافاصله با صدور بیانه ای پایبندی خود به توافق هسته ای را اعلام کرده و نسبت به استراتژی جدید ترامپ درباره ایران ابراز نگرانی کردند.

 

پس از آن نیز دولت انگلیس به دفاع همه جانبه خود از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه داده است. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در تاریخ ۲۳ اکتبر ضمن سخنرانی در کنفرانس اندیشکده “چاتم هاوس” در لندن به تمجید از دستاوردهای توافق هسته ای پرداخت. هرچند او نسبت به رفتارهای ایران در منطقه ابراز نگرانی کرد اما خواستار تعامل بیشتر با این کشور و خودداری از بی احترامی به مردم ایران شد؛ موضوعی که اشاره به لفاظی های آتش افروزانه ترامپ داشت.

 

با توجه به تاکیدات قبلی “ترزا می” نخست وزیر انگلیس، بر حفظ روابطی خوب با دولت ترامپ و به صورت لااقلی، حفظ روابط تجاری انگلیس با آمریکا بویژه پس از جدا شدن این کشور از اتحادیه اروپا، حمایت آشکار انگلیس از برجام اهمیتی ویژه پیدا کرده و حاکی از یک تغییر در استراتژی پیشین خانوم نخست وزیر نسبت به روابط با ترامپ، و اتخاذ یک سیاست خارجه مستقل در رابطه با ایران است.

 

در این میان باید گفت که حمایت انگلیس از برجام کاملا توجیه پذیر است. آژانس بین المللی انرژی هسته ای که مسئولیت نظارت جهانی در این رابطه را بر عهده دارد، بارها پایبندی ایران به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای را تایید نموده است. یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس نیز بار دیگر در ۳۰ اکتبر بر پایبندی ایران به توافق هسته ای تاکید کرد.

 

ترامپ که نمی توانست پایبندی ایران به اصل توافق هسته ای را زیر سئوال ببرد، به رفتارهای ایران در منطقه اشاره کرده و آن را دلیل اصلی تصمیم خود برای عدم تایید پایبندی ایران به برجام معرفی کرد.

 

اما حقیقت آن است که توافق هسته ای تنها مربوط به برنامه هسته ای ایران است نه چیز دیگر؛ به همین دلیل است که دیگر تحریم های ایران که مربوط به برنامه هسته ای این کشور نبوده است، پس از توافق هسته ای به قدرت خود باقی ماندند.

 

البته همانطور که انتظار می رفت، ترامپ به حمایت اروپایی ها از برجام واکنش نشان داد و در توییت های خود، آن ها را متهم کرد که “از تجارت با ایران پول زیادی به دست می آورند”.

 

اما بر خلاف ادعای ترامپ، توافقات تجاری بزرگ میان انگلیس و ایران بسیار محدود بوده است؛ علت این موضوع نیز عدم تمایل بانک های بزرگ به انجام تراکنش های مربوط به ایران است چرا که این بانک ها از گرفتار شدن در دام تحریم های آمریکا هراس دارند.

 

رهبر عالی ایران، آیت الله علی خامنه ای، بارها توافق هسته ای را به عنوان آزمایشی برای قابل اعتماد بودن غرب و به عبارت بهتر شاهدی بر قابل اعتماد نبودن غرب عنوان کرده است. هر چند دولت ترامپ ثابت کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست، هنوز انگلیس، فرانسه و آلمان بر سر حرف خود مانده اند. به نظر می رسد در شرایط کنونی این انگلیس است که می تواند نقش ویژه ای در سرنوشت توافق هسته ای بازی کند.»»

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false