×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ارتباط زلزله سلیمانیه با پروژه هارپ چیست؟

به گزارش«رهوا».شدت زلزله امشب که در نیمی از ایران و برخی دیگر از کشورهای منطقه احساس شد، به حدی بود که برخی صاحبنظران آن را مرتبط با پروژه های تحقیقاتی و نظامی دانستند.

یکی از مشهورترین این پروژه ها، پروژه مشهور هارپ است. این برنامه پژوهشی موسوم به یونوسفر فعال با فرکانس بالا  یا همان هارپ  HAARP)) یک پروژه پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ برای بررسی و پژوهش دربارهٔ لایهٔ یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF تأسیس شده‌است.

این تأسیسات مشترکاً توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می‌شود. این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن‌های مخصوص شامل ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰/۲۳ متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت ۲۳٬۰۰۰ متر مربع در آلاسکا نصب شده‌است.

هارپ پروژه‌ای علمی است و از طریق آن دانشمندان با ایجاد تغییراتی در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو زمین است امکان مطالعه در مورد آن را پیدا کرده و آن را به صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی‌آورند. هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که توسط رادارهای خود منتشر می‌کند انجام می‌دهد. بخشی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در آن منطقه و در نتیجه گرم شدن یونوسفر می‌شوند. هارپ در دوران جنگ سرد با این هدف راه‌اندازی شد که روش‌هایی را برای ارتباط با زیردریاییهای مجهز به سلاح اتمی کشف کند. این زیردریایی‌ها در آن زمان اهمیت استراتژیکی فراوانی داشتند چرا که اصل «تضمین نابودی متقابل» در جنگ اتمی را محقق می‌ساختند. اما این پروژه حتی از قبل از ساخت خود با شایعات فراوانی در مورد هدف و کاربردهای آن گره خورده‌است. تئوری‌های توطئه گوناگونی در مورد آن مطرح شده و از انتشار پرتوهای مرگ تا کنترل ذهن به آن نسبت داده شده است. تکمیل هارپ حدود دو دهه طول کشیده و ۲۵۰ میلیون دلار هزینه‌های ساخت و عملیاتی آن بوده‌است.

برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که این پروژه، به دلیل ماهیت مخفیانه اش، باعث تغییراتی در لایه های زمین و زلزله های شدید می شود.

همین امر باعث شده تا به دنبال زلزله امشب در سلیمانیه عراق و کرمانشاه ایران، بار دیگر شایعاتی درباره نسبت این زلزله و پروژه هارپ مطرح شود. هرچند این شایعات به اثبات نرسیده است.

اگر شما نظری درباره دلایل احتمالی زلزله امشب دارید یا فکر می کنید می شود این دست زلزله ها را پیش بینی کرد، اینجا کامنت بگذارید و دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

true
true
true
true
  1. سرم ضد ریزش مو

    سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false