×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
باید از شر سعودی خلاص شویم!

به گزارش«رهوا».پایگاه امریکن کانسروتیو (American Conservative) با انتشار یادداشتی به قلم “دانیل لریسون” تحت عنوان “پاکسازی در عربستان سعودی” نسبت به حمایت واشنگتن از “محمد بن سلمان” شاهزاده سعودی هشدار داده است.

در این گزارش می خوانیم:
««حکومت عربستان چندین نفر از چهره های برجسته سعودی را دستگیر کرده که در میان آن ها برخی از شاهزادگان و وزرای کنونی و سابق حکومت قرار دارند.

 

به نظر می رسد این پاکسازی در عربستان سعودی تحت هدایت شاهزاده محمد بن سلمان قرار دارد. رسانه ها در رابطه با این موضوع نوشتند:
“عربستان سعودی روز شنبه از بازداشت یک شاهزاده برجسته و میلیاردر به نام ولید بن طلال و ۱۰ شاهزاده دیگر، همچنین ۴ وزیر و ده نفر وزاری سابق این کشور خبر دادند.”

 

این بازداشت ها تحت عنوان یک کمپین برای مبارزه با فساد معرفی شده اند اما قطعا این اتفاقات در راستای برنامه محمد بن سلمان برای تحکیم قدرت خود قبل از به دست آوردن مقام پادشاهی است.

 

تحولات اخیر در عربستان در واقع ادامه سرکوب مخالفان داخلی است که از ۲ ماه پیش آغاز شده است. تمام این تحولات حاکی از آن است که محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی نسبت به موقعیت و جایگاه خود احساس امنیت ندارد و مجبور به استفاده از تاکتیک های سرکوب گرانه برای اطمینان از آینده خود شده است تا بتواند حکومت را بدون هیچ حادثه ای در دست بگیرد.

 

انجام این اقدامات تحت عنوان “مبارزه با فساد” نیز به محمد بن سلمان کمک می کند تا خود را یک “اصلاح طلب” معرفی نماید؛ یعنی همان چیزی که حامیان غربی او به دنبال وانمود کردنش هستند.

 

اما تشدید استبداد از سوی پادشاه آینده عربستان باید موجب نگرانی جدی باشد. آمریکا اکنون به صورت آشکارا با محمد بن سلمان متحد شده است و دست کم می توان گفت که به صورت ضمنی از اقدامات سرکوب گرانه او حمایت کرده است.

 

باید گفت حتی اگر محمد بن سلمان بتواند در ادامه کار اقداماتی ارزشمند برای آمریکا انجام دهد، باز هم حمایت های واشنگتن از او به اندازه کافی ناصحیح است؛ اما او ثابت کرده است که در مقام فعلی خود کاملا ناموفق بوده و نتوانسته سیاست خارجی عربستان را به خوبی مدیریت کند.

 

محمد بن سلمان مسئول یک افتضاح در یمن بوده و موجب ویرانی این کشور شده است و آمریکا را نیز در جنایات جنگی ائتلاف سعودی شریک کرده است.  او همچنین عربستان سعودی و متحدانش را وارد یک کمپین بی هدف علیه قطر کرده که تنها موفقیت آن نزدیک کردن قطر به ایران بوده است و ضعف بلوک تحت رهبری عربستان را به نمایش گذاشته است!

 

پاکسازی اخیر در عربستان که توسط یک پادشاه بیمار و یک شاهزاده بی پروا و بی ملاحظه صورت می گیرد نشانه ای بد برای ثبات آینده سعودی و دلیلی دیگر برای آن است که آمریکا باید هر چه زودتر خود را از رابطه مضر و مهلک با سعودی خلاص کند.»»

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false