×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پیوندمان با سعودی نتیجه‌ای فاجعه‌بار داشت!

به گزارش«رهوا».پایگاه امریکن کانسروتیو (American Conservative) با انتشار یادداشتی به قلم “دانیل لازار” تحت عنوان “چگونه ازدواج آمریکا و عربستان به تولد افراط‌گرایی انجامید” به انتقاد از حمایت های واشنگتن از آل سعود پرداخته و نسبت به عواقب فاجعه بار آن هشدار داده است.

 

با وجود اعتراف بسیاری از کارشناسان حتی در داخل آمریکا به نتایج نامطلوب سیاست های ایالات متحده در قبال عربستان سعودی، به نظر نمی رسد واشنگتن تصمیمی برای تغییر رویکرد خود داشته باشد.

 

در این گزارش آمده است:
««به نظر می رسد نتیجه تلاش دولتمردان آمریکا برای استفاده از وهابی گری به نفع ایالات متحده در نهایت فاجعه بار بوده است.

 

باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ هنگامی که در حاشیه نشست سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه با نخست وزیر استرالیا صحبت می کرد به کشور اندونزی اشاره کرد که اوباما برای مدتی در دهه ۶۰ میلادی در آن کشور ساکن بوده است. اوباما در این گفتگو عنوان کرد که پس از جاری شدن پول های عربستان سعودی به مدارس وهابیت در این کشور در دهه ۹۰ میلادی، نسخه ای افراطی از اسلام در اندونزی شروع به رشد کرد.

 

“مالکوم ترنبال” نخست وزیر وقت استرالیا در واکنش به این اظهارات اوباما پرسیده است که “مگر سعودی‌ها دوست شما نیستند؟” و اوباما با لبخند پاسخ داده است: “مسئله پیچیده‌ای است.”

 
این جمله اوباما حاکی از مسائل زیادی است؛ نه تنها در رابطه با وهابیت که ایدئولوژی فوق بنیادگرای سعودی است و اثرات مخرب آن اکنون در سراسر جهان قابل مشاهده است، بلکه درباره آمریکا که بزرگترین حامی عربستان و محافظ آن از زمان جنگ جهانی دوم به بعد است.

 

البته آمریکا نیز مانند دیگر قدرت های امپریالیستی می تواند در رابطه با اتخاذ متحدان خود کمی بی پروا باشد و دور از انتظار نیست زمانی که عربستان سعودی -که کشوری دوست برای آمریکا به شمار می رود- آموزه های ستیزه جویانه خود را در اندونزی، فیلیپین، هند، سوریه و بسیاری دیگر از مناطق منتشر می کند، آمریکا این موضوع را نادیده بگیرد.

 

اما واشنگتن نه تنها به این مسئله توجه نکرده، بلکه به روشنی این اقدامات را تشویق می نماید و با وهابی ها در مسائل مختلف مشارکت می کند؛ در افغانستان در دهه ۸۰ میلادی با کمک سعودی ها افراط گرایان را مسلح می کند، در دهه ۹۰ میلادی نیز در بوسنی با مشارکت عربستان صدها میلیون دلار تسلیحات قاچاق می کند، در کوزوو، در لیبی نیز با وهابی ها همکاری کرده و در نهایت در سوریه نیز با همکاری عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] این کشور را به یک قبرستان تبدیل کرده است.

 

جالب اینجاست که ایالات متحده در نهایت نیز خود را نسبت به عواقب این مسائل در سوریه شوک زده معرفی می کند! شاید سیاست های آمریکا در اتحاد با وهابیت سعودی در اوایل کار خروجی مطلوبی داشته است؛ اما پس از آن بمب ها شروع به فرود آمدن کردند؛ در واقعه ۱۱ سپتامبر و پس از آن نیز رویارویی ایالات متحده با خاورمیانه ای بحران زده و گسترش سرطان وار وهابیگری سعودی فراتر از مرزهای این کشور؛ گویا بخت دیگر مانند گذشته با آمریکا یار نیست.»»

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false