×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تفاوت اصلی كاتسا با تحریم های قبلی/ برچسب SDGT چیست؟

به گزارش«رهوا».لیست تحریمی اس دی ان آمریكا ذیل قانون كاتسا به روز رسانی شد. كسانی گمان كرده اند چون افراد به روز رسانی شده قبلا هم در لیست بوده اند، اتفاق تحریمی جدیدی نیافتاده است. این برداشت غلط است. در این به روز رسانی برچسب هایی به بعضی افراد كه قبلا در لیست بوده اند اضافه شده است كه باعث می شود دلیل و تبعات حقوقی حضورشان در لیست تحریم متفاوت باشد. مهمترین برچسب، SDGT است كه به معنای تحمل تبعات حقوقی مترتب بر گروه های تروریستی و حامیان آن هاست. وقتی اسم كسی چنین برچسبی می خورد تنبیهات متفاوتی نسبت قواعد قبلی برای همكاری با او وجود دارد.
متاسفانه تصور بعضی رسانه ها و مسئولان داخلی آن است كه این تنبیهات به ممنوعیت سفر به آمریكا یا بلوكه شدن اموال در آمریكا محدود می شود. اگر چه این موارد درست است ولی مهم نیست.
قبل از اضافه شدن این برچسب، هر شخص حقیقی یا حقوقی ای كه با اعضای اس دی ان لیست كار می كرد، نهایتا از چرخه دلار قطع می شد. ولی حالا كه این برچسب اضافه شده كسی كه با این نهادهای برچسب دار كار می كند خودش به اس دی ان لیست می رود و حالا بقیه باید مواظب باشند با این نهاد تازه در لیست رفته همكاری نكنند كه ناگاه از چرخه دلار كنده نشوند. این تفاوت اصلی كاتسا با تحریم های قبلی و عامل اهمیت برچسب SDGTاست. در واقع به زودی موجی از ورود افراد تازه به اس دی ان آغاز می شود كه جرم ان ها همكاری با افراد برچسب دار است. اكنون صرفا شاهد استارت زدن ماشین هستیم.
مهم تر از افرادی كه برچسب خورده اند، افرادی هستند كه برچسب نخورده اند. در واقع اوفك عامدانه در مرحله اول صرفا در حال سنجش واكنش دولت جمهوری اسلامی ایران است .نوع عمل دولت از جمله شخص حسن روحانی، بانك مركزی و وزارت نفت مهمترین عامل تعیین مرحله بعد است.
تنها چیزی كه شاید، تاكید می كنم شاید، مانع از حركت یا مانع از شتاب گرفتن ماشین كاتسا در دوپاره كردن اقتصاد ایران شود، حمایت دولت از اشخاص حقوقی ای است كه امشب برچسب خورده اند. وقتی از حمایت می گویم منظور طبعا نه سخنرانی و توئیت بلكه حمایت عملی است. هر نوع همكاری یا هماهنگی ای كه در چارچوب قواعد كاتسا باید منجر به ورود نهاد دولتی مهمی به اس دی ان شود. به این معنا كه به امریكا نشان داده شود دولت برای حمایت از افراد تحریم شده اماده است تا لب تحریم شدن برود. این تنها حقیقتی است كه می تواند زیر ساخت معرفتی كاتسا- شكاف دولت – سپاه- را دچار نقص كند. تا لب دره باید برویم تا در دره نیافتیم.
آینده كشور ایران به واكنش دولت مرتبط است. هر چند كه اگر بخواهم صریح باشم، امید زیادی به وقوف اهالی دولت به اهمیت نقششان نمی رود. اما به هر حال بی اثر كردن منطق كاتسا و شاید از صرفه انداختن ان برای یانكی ها بیش از پیچیدگی فنی نیازمند فهم و خواست است.

true
برچسب ها : , , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false