×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ایرانی‌ها آمریکا را غافلگیر کردند

به گزارش«رهوا».در هفته های اخیر تحلیل های متعددی در رسانه منتشر شده بود مبنی بر اینکه همه پرسی جدایی کردستان از عراق یک طرح آمریکایی-صهیونیستی برای نفوذ در منطقه و تحت فشار قرار دادن ایران است.

صهیونیست ها از این برنامه حمایت کرده و خواستار تجزیه عراق شده بودند، اما اکنون خبرگزاری رویترز (Reuters) با انتشار یادداشتی تاکید کرده که طرح تجزیه عراق شکست خورده و برنده نهایی این ماجرا ایران است.

رویترز نوشت: پس از اینکه کردهای عراق قمار رفراندوم جدایی طلبی را باختند، ایران به عنوان پیروز این مساله مطرح شده است.

بر اساس این گزارش، تنها چند هفته پس از آنکه “مسعود بارزانی” رئیس اقلیم کردستان برای خودمختاری این منطقه همه پرسی جسورانه استقلال را برگزار کرد، در میان کردهای عراق و مقامات کردستان، هیچ برنده ای برای این قمار دیده نمی شود.

رویترز افزود: بارزانی مجبور به کناره گیری از ریاست جمهوری کردستان شده و رقبای سیاسی کرد وی نیز پایگاه های مردمی حامی خود را عصبانی کرده اند. مردم کردستان هم خود را از هر زمان دیگر نسبت به آرزوی جدایی از عراق، دورتر می بینند.

این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: تحلیلگران می گویند ایران، “برنده نهایی” این بازی است. بسیاری بر این باورند که تهران در جریان تهاجم ۱۶ اکتبر برای بازپسگیری مناطق تحت کنترل کردها از جمله شهر نفت خیز کرکوک به “حیدر العبادی” نخست وزیر عراق کمک کرده و هماهنگی های لازم را انجام داده است.

“حسن شابان” تحلیلگر سیاسی و فعال حقوق بشر در بغداد گفته: ایرانی ها، آمریکا را غافلگیر کردند. آن ها پشت جریان تصاحب کرکوک بوده و این عملیات را هدایت می کردند.

“رناد منصور” تحلیل گر مسائل عراق در انستیتو چتم هاوس لندن نیز تاکید کرده است: در جریان همه پرسی استقلال کردستان، ایرانی ها همواره یک گام جلوتر بودند.

پیشتر نیز برخی تحلیلگران منطقه ای گفته بودند، آمریکا و اسرائیل در جریان حمایت از داعش و جنگ هایی که در سوریه و عراق ایجاد شد از ایران شکست خورده اند و یکی از علل مواضع تند واشنتگن علیه تهران همین مساله بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false