×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
طرح تیلرسون برای حفظ برجام و افزایش فشار بر ایران

به گزارش «رهوا» پایگاه اطلاع رسانی شبکه سی ان ان (CNN) از همکاری پشت پرده “رکس تیلرسون” و اعضای کنگره برای تصویب طرحی خبر داد که رئیس جمهور آمریکا را از تایید مکرر پایبندی ایران به توافق هسته ای معاف می کند.

براساس این گزارش، هدف از این طرح، حفظ برجام و در عین حال، تشدید فشارهای آمریکا علیه ایران است.

ناظران سیاسی می گویند، آمریکا به دنبال آن است که هم از منافع برجام در راستای توقف برنامه هسته ای ایران بهره ببرد و هم با تحریم های غیرهسته ای فشارها علیه تهران را به سطحی حتی بالاتر از زمان قبل از توافق برساند.

سی ان ان نوشت: در شرایطی که “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکاست در فکر این است که آیا از توافق هسته ای خارج شود یا خیر، “رکس تیلرسون” در پشت صحنه، همکاری را با کنگره درباره برجام آغاز کرده است.

چند مقام رسمی آمریکا و دیپلمات غربی به سی ان ان گفتند: هدف از همکاری تیلرسون و کنگره، جلوگیری از بحران احتمالی بین المللی در آستانه ضرب الاجل ۱۵ اکتبر است که آمریکا باید بار دیگر توافق هسته ای ایران را تایید کند.

براساس این گزارش، تیلرسون و قانون گذاران کنگره درحال رهبری تلاش هایی هستند تا قوانین ایالات متحده درباره ایران اصلاح شده و آمریکا روی مسائلی غیر از پرونده هسته ای متمرکز شود.

مقامات و دیپلمات هایی که در جریان موضوع قرار دارند گفته اند، این اقدام به آمریکا اجازه می دهد تا در توافق هسته ای باقی بماند و در عین حال از راه های دیگر به ایران فشار بیاورد.

یک مقام ارشد دولت ترامپ به سی ان ان گفت: تیلرسون می گوید، مشکل ما با خود توافق هسته ای نیست بلکه با قوانین مرتبط با آن است.

این مقام آمریکایی که نام وی فاش نشده افزود: رئیس جمهور آمریکا باید هر ۹۰ روز، توافق هسته ای را تایید کند و این یک بحران سیاسی ایجاد می کند. اگر دولت بتواند توافق هسته ای را از کانون توجه خود کنار بگذارد آنگاه هر شخصی خواهد توانست با خوشحالی به سر کارش بازگردد و به مشکلات دیگر مربوط با ایران بپردازد.

سی ان ان افزود: ظاهرا برنامه تیلرسون برای باقی نگاه داشتن آمریکا در برجام از طریق اتخاذ موضع سخت تر علیه ایران، برای مقابله با تمایل ترامپ به پاره کردن توافق هسته ای است.

اما چند مقام رسمی آمریکا به سی ان ان گفته اند که کاخ سفید درباره این طرح، موضع بازی دارد و این نشان می دهد که ترامپ می تواند رویکرد خود را درباره مسائل متعدد مربوط به ایران تغییر دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: ترامپ علنا اعلام کرده که تصمیم خود درباره نحوه اقدام علیه برجام را گرفته است اما از افشای این تصمیم خودداری و آن را به زمانی دیگر موکول کرده است.

سی ان ان نوشت: دولت ترامپ درحال بازنگری سیاست آمریکا در قبال ایران می باشد که چندین ماه به طول انجامیده است و ترامپ بارها تمایل خود به ترک توافق هسته ای را اعلام کرده هرچند جمهوری خواهان کنگره، تیلرسون و جیمز متیس (وزرای خارجه و دفاع) موضع محتاطانه تری گرفته اند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false