×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ظریف استعفا می دهد؟

امروز (شنبه) دونالد ترامپ وزیر خارجه اش را مسئول وضع تحریم ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی کرد.

با وجود اینکه جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا از برجام دفاع کرده، اما تندروهای اطراف ترامپ معتقدند که برجام قادر به کنترل دقیق برنامه هسته ای کشورمان نیست.

همین اظهارنظرها باعث شده است تا وزیر امور خارجه کشورمان احتمال دهد که در دور آینده ارزیابی رئیس جمهور آمریکا از برجام، ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شود.

مواضع ترامپ حتی باعث خشم مقامات دیگر کشورها و رسانه های آمریکایی نیز شده است . با این وجود امید می رود که ترامپ در نقض برجام تنها باشد؛ این نکته ای است که وزیر امور خارجه کشورمان نیز نسبت به آن هشدار داده است .

با این وجود، ایالات متحده به طور پیاپی به نقض برجام ادامه می دهد و در تازه ترین اقدام، تحریم هایی تازه علیه کشورمان وضع کرده است.

چنین است که محمدجواد ظریف تهدید کرده است، در صورت تکرار این سیاست ها، تهران مجبور می شود به سمت راهکارهایی دیگر برود .

او در گفتگو با الجزیره، هرچند از مصادیق برنامه های آتی ایران حرفی به میان نیاورده، اما در مجمع آسیایی گفته بود که ایران ممکن است از تصویب پروتکل الحاقی پادمان، منصرف شود.

هرچه هست، با توجه به مواضع این روزهای مقامات ایران و آمریکا، باید گفت که برجام به عنوان نمونه ای از موفقیت دیپلماسی در کاهش سطح تنش دولتها به پایان راه خود نزدیک شده و با توجه به اظهارات دونالد ترامپ، دیگر حتی محمودجواد ظریف به عنوان معمار برجام نیز حاضر به دفاع از این توافق نیست.

حال باید دید که آیا پایان برجام، منتهی به استعفای وزیر امور خارجه خواهد شد یا نه؟ برخی معتقدند که اظهارات ظریف درباره اینکه خروج آمریکا از برجام موجب تقویت جبهه ضدبرجام در ایران خواهد شد، اشاره به استعفای او بوده است. هرچند ممکن است این استعفا از سوی حسن روحانی مورد پذیرش واقع نشود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false