×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ارتباط نامه بشار اسد به رهبر انقلاب و شکست آمریکا در منطقه

به گزارش«رهوا». از روزی که بحران سوریه شروع شد خیلی ها بر این اعتقاد بودند که جمهوری اسلامی ایران نباید در این موضوع دخالت می کرد و نباید به این کشور ورود می کرد. عده ای حتی بیشتر از این نگران شده بودند و می گفتند که بزودی سوریه سقوط کرده و به ایران حمله خواهد شد. کسانی که بر این اندیشه بودند بلافاصله بار خود را بسته یا راهی خارج از کشور شدند یا اینکه در داخل کشور آرام و قرار نداشتند.

این زمان گذشت و امروز سوریه می رود بر بخش اعظمی از خاک سوریه حکمرانی کند وبار دیگر در سایه محور مقاومت صلابت خود را بدست بیاورد. هنگامی که تصاویر شهدایی چون حسین همدانی و محججی منتشر شد این عده باز گفتند ایران در حال باختن صحنه است و فلان و بهمان؛ اما باز زمان نشان داد که ایران درست ترین راه را در پیش گرفته است بخصوص زمانی که تروریستها کوشیدند وارد تهران شده و به عمق امنیتی کشور عزیزمان نفوذ کنند. این فتنه نیز در نطفه خفه شد اما استراتژی اصلی جمهوری اسلامی ایران مبارزه با فتنه در کانون بحران یعنی عراق و سوریه بود. همه این استراتژیها را نیز باید مدیون شجاعت و عمق اندیشه مقام معظم رهبری دانست که اینگونه با صلابت و شجاع توانستند بحرانها را هدایت کنند و اجازه ندهند دشمن بر این کشور چیره شود و امروز فراتر از همیشه دشمن با همه امکانات خود درمانده شده است.
حضرت امام خامنه ای در نوروز امسال به ماهیت مبارزه در سوریه اشاره کردند و در سخنانی گهربار فرمودند: کاری که آمریکایی‌ها کردند، اشتباه و خطایی راهبردی است و آنها در حال تکرار خطای گذشتگان خود هستند. ایشان خاطرنشان کردند: مسئولان قبلی آمریکا داعش را بوجود آوردند یا به آن کمک کردند و مسئولان کنونی نیز در حال تقویت داعش یا گروهی نظیر آن هستند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه خطر این گروهها در آینده گریبان آمریکایی‌ها را خواهد گرفت، افزودند: اروپا امروز به خاطر غلطی که در تقویت تکفیریها انجام داد، گرفتار است و مردم در خانه و خیابان امنیت ندارند و آمریکا نیز در حال تکرار همان غلط است.
اما امروز در سایه مقاومت جمهوری اسلامی ایران مردم ایران و منطقه می روند روی آرامش به خود ببینند؛ و البته همین نکته است که رئیس جمهور سوریه را بر آن داشت در نامه ای که برای اولین بار در عرف دیپلماتیک به زبان فارسی نوشته شده است و در فضا مجازی منتشر شد اینگونه از نقش ایران بگوید.
متن نامه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت الله العظمی امام سید علی خامنه ای
رهبر انقلاب اسلامی ایران
سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
مایلم در آغاز گرمترین مراتب تبریک و تهنیت خود را به خاطر دستاورد راهبردی که ارتش عربی سوریه با همکاری همپیمانان و دوستان با شکست محاصره شهر دیرالزور را به دست آورد به حضرتعالی، دولت و مردم دوست ایران تقدیم نمایم.
ما ضمن اینکه مردم ایران را که همراه ما در جنگ علیه تروریسم خون تقدیم نمود، در این پیروزی شریک می دانیم از طریق حضرتعالی تشکر عمیق خود را از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران علیه تروریسم و حمایت از مردم ما برای آزادسازی خاک میهن خود از لوث تروریست های تکفیری ابراز می دارم.
جمهوری عربی سوریه و جمهوری اسلامی ایران جنگ را علیه ظلم و تجاوزگری و از بین بردن خطرات تروریسم و مشارکت در برپایی نظام منطقه ای و بین المللی بر اساس عدالت، برابری و کرامت همسان برای تمامی ملت ها و کشورها ادامه می دهند.
اینجانب به نام مردم جمهوری عربی سوریه و به نام شخص خود، والاترین مراتب تشکر و قدردانی را به حضرتعالی و مردم دوست ایران تقدیم می نمایم و از خداوند مسالت دارم گام های ما را در راه خیرخواهی برای دو ملت و دو کشورمان و تمامی بشریت مسدد نماید.
حضرت امام، والاترین مراتب مودت، احترام و قدرشناسی اینجانب از شخص کریم حضرتعالی را پذیرا باشید.
بشار الاسد
رئیس جمهوری عربی سوریه
همانطور که اشاره شد نوشتن چنین نامه ای در عرف دیپلماتیک کاملا بی سابقه است و نشانه احترام زیاد به طرف مقابل است.
حالا با علم بر این واقعیت باید گفت آمریکاییها براساس پیش بینی های مقام معظم رهبری در سوریه و در راستای تلاشهایشان برای تغییر ژئوپولتیک منطقه شکست خوردند و بالا و پایین پریدنهای ترامپ و اداره دولت آمریکا نیز از سر همین موضع قوی کشور در منطقه است.
پیروزی در سوریه نه تنها اعتماد به نفس را به سوریه بازگردانده است بلکه باعث تقویت قوای متحدین شده است که توانستند حلقه های بزرگ تروریستی را درهم شکنند. در چنین شرایطی برگزاری نشست آستانه ۶ هم و توافق کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و روسیه برای گسترش مناطق عاری از تنش نشان داد که پیروزی بزرگ سیاسی در سوریه در راه است و غرب و آمریکا دیگر نمی توانند مانع از قدرت و توان بازدارندگی کشورمان شوند.
آنها وقتی در عراق خواستند مانع از حضور ایران شوند خطای راهبردی کردند و با شکست و سرانجام خروج از عراق روبرو شدند و حالا نیز ادامه راهبرد رهبران سابق آمریکا چیزی جز یاس و ناامیدی نصیب آنها نخواهد کرد.
بیدار شدن قدرتهای منطقه ای از یک سو و نقش بی بدیل روسیه در معادلات نظامی سالهای اخیر منطقه نشان داد آمریکاییها باید فاتحه ای بر نظم نوین جهانی به رهبری آمریکا بخوانند و بناچار باید تعامل پذیر باشند چون در غیر اینصورت باید منتظر شکست های دیگر باشند.
سخنان نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد که اعلام کرد ایران در سوریه آینده نقشی نخواهد داشت ضمن اینکه بیانگر اعتراف تلویحی به شکست این کشور در جلوگیری از نقش آفرینی ایران در سالهای گذشته بود نشان داد هنوز در در آمریکا بر همان پاشنه سابق می چرخد فارغ از اینکه جهان تغییر یافته است و اکنون زمان تک قدرتها در جهان نیست بلکه این ائتلافهای منطقه ای هستند که حرف اول را می زنند.
این سیاست اشتباه آمریکا این کشور را در منطقه بیشتر از هر زمانی تنها خواهد گذاشت و راه به جایی نخواهد برد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false