×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ایران، روسیه و ترکیه به توافق رسیدند

به گزارش«رهوا».ایران، روسیه و ترکیه گامی مهم در راستای پایان دادن به خشونت ها در سوریه برداشته و برای آتش بس در ادلب به توافق رسیدند.

این توافق در شرایطی به دست آمده که تروریست ها در ضعیف ترین وضعیت قرار دارند و امیدها برای برقراری صلح و امنیت در سوریه بیشتر شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز (Reuters)، سه کشور، نیروهای کنترل کننده مناطق عاری از تنش و خشونت را به منطقه ادلب واقع در شمال سوریه اعزام خواهند کرد.

رویترز افزود: این اقدام بخشی از طرح گسترده تری است که براساس آن، مسکو، تهران و آنکارا چهار منطقه عاری از خشونت را در بخش های مختلف سوریه برقرار خواهند ساخت.

ایران، روسیه و ترکیه برخی اتهامات مبنی بر اینکه هدف از این طرح، تقسیم کشور سوریه است را رد کرده و در عین حال اعلام کرده اند طرح آنان برای اعزام نیروهای ناظر صلح، موقتی است.

مناطق عاری از خشونت در سوریه به مدت شش ماه ایجاد خواهد شد و امکان تمدید این دوره زمانی نیز وجود دارد.

وزارت خارجه ترکیه و دیپلمات های ایرانی و روسی که در مذاکرات قزاقستان شرکت کرده اند روز جمعه گفتند، ناظران سه کشور در مناطق امن مرزی ادلب مستقر خواهند شد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین با صدور بیانیه ای تاکید کرده، ماموریت ناظران سه کشور، جلوگیری از درگیری بین ارتش سوریه و نیروهای مخالف و هرگونه نقض آتش بس خواهد بود.

الکساندر لاورنتیف، رئیس هیئت اعزامی روسیه به مذاکرات آستانه قزاقستان نیز گفته، هر یک از سه کشور ۵۰۰ نیروی ناظر را به ادلب اعزام خواهد کرد و نیروهای روسی که به سوریه اعزام می شوند، پلیس نظامی خواهند بود.

گفتنی است، متن بیانیه پایانی نشست آستانه که در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفته به شرح زیر است:

بر اساس این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنان اجرای رژیم آتش‌بس در جمهوری عربی سوریه (که پس از این ضامنان نامیده می‌شوند)،
– ضمن تاکید مجدد بر تعهد راسخ خود نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، پیرو مفاد قطعنامه ۲۲۵۴ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد؛ با استقبال از کاهش چشمگیر خشونت‌ها در عرصه سوریه در نتیجه اقدامات اتخاذ شده با هدف حفظ و تقویت رژیم آتش‌بس،
۱-  رضایت خود را از پیشرفت‌های حاصل شده در اجرای تفاهم مورخ ۴ مه ۲۰۱۷ در خصوص ایجاد نواحی کاهش تنش در جمهوری عربی سوریه اعلام می‌کنند.
۲٫ ایجاد نواحی کاهش تنش مطابق با تفاهم مورخ ۴ مه ۲۰۱۷ در غوطه شرقی، در مناطقی از شمال استان حمص، در استان ادلب و مناطق مشخصی از استان‌های همجوار آن (استان‌های لاذقیه، حماه و حلب) و همچنین در قسمت‌های مشخصی از جنوب سوریه (بر اساس ابتکار فدراسیون روسیه، به عنوان یکی از کشورهای ضامن در فرایند آستانه، با هدف تضمین رژیم آتش‌بس، تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و ادامه مبارزه علیه تروریسم) را اعلام می‌کنند.
۳٫ یکبار دیگر بر این موضوع تاکید دارند که ایجاد نواحی کاهش تنش و نوارهای امنیتی موقتی بوده و مدت زمان اجرای آن در آغاز ۶ ماه می‌باشد که مشروط به تداوم اجماع ضامنان به صورت خودکار تمدید خواهد شد.
۴٫ تاکید می‌کنند ایجاد نواحی کاهش تنش فوق‌الذکر تحت هیچ شرایطی حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را خدشه‌دار نمی‌کند.
۵٫ نیروهای کنترل کاهش تنش {متعلق به} سه کشور ضامن را بر اساس نقشه های مورد توافق در {نشست کارشناسیِ} آنکارا در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ و مطابق با سند قواعد حاکم بر استقرار نیروهای کنترل کاهش تنش که از سوی گروه کاری مشترک آماده شده به شکل موقت در نوارهای امنیتی نواحی کاهش تنش در استان ادلب و بخشهایی از استانهای همجوار (استان‌های لاذقیه، حماه و حلب) با هدف جلوگیری از حوادث و برخورد بین طرفهای درگیر (دولت سوریه و گروههای معارض مسلحی که به رژیم آتش بس پیوسته یا خواهند پیوست) اختصاص می دهند.
۶٫ یک مرکز هماهنگی مشترک ایرانی، روسی و ترکیه ای با هدف هماهنگی فعالیتهای نیروهای کاهش تنش در نواحی کنترل تنش ایجاد می کنند.
۷٫ بر پیشرفت مبارزه با تروریسم و نابودی داعش، جبهه النصره و سایر افراد گروهها و تشکلات و موجودیتهای مرتبط با آنها، در نتیجه ایجاد و آغاز به کار نواحی کاهش تنش فوق الذکر و اراده خود برای برداشتن گامهای لازم برای تداوم جنگ علیه آنها در داخل و خارج نواحی کاهش تنش تاکید می کنند.
۸٫ بر نیاز طرفهای درگیر برای برداشتن گامهای اعتمادساز، از جمله آزاد سازی دستگیر شدگان و ربوده شدگان و تحویل اجساد و شناسایی افراد گم شده و ایجاد شرایط بهتر برای فرایند سیاسی و آتش بس پایدار تاکید می کنند.
۹٫ بر نیاز نسبت به استفاده از نواحی کاهش تنش جهت دسترسی بشردوستانه سریع، ایمن و بدون مانع تاکید و در این ارتباط بندهای مرتبط در تفاهم نامه ۴ مه ۲۰۱۷ را یادآوری می کنند.
۱۰٫ از ناظران فرایند آستانه و دیگر اعضای ذینفع جامعه بین المللی می خواهند از فرایند کاهش تنش و ایجاد ثبات در سوریه و همچنین ارسال کمکهای بیشتر برای مردم سوریه، تسهیل مین زدایی بشردوستانه، حفظ میراث تاریخی، بازسازی زیرساختهای اساسی از جمله امکانات اجتماعی و اقتصادی این کشور حمایت کنند.
۱۱٫ از طرفهای درگیر، نمایندگان مخالفان سوری و جامعه مدنی می خواهند تا از شرایط مطلوب درحال ظهور برای افزایش تلاشها برای آغاز گفتگوی سوری   – سوری و  پیشبرد فرایند سیاسی ژنو تحت هدایت سازمان ملل، همچنین پیشبرد ابتکارات دیگر استفاده و در این امر تسریع کنند.
۱۲٫ بر اراده خود برای ادامه اجرای بندهای تفاهم نامه ۴ مه ۲۰۱۷ و تصمیمات دیگری که پیش از آن در چارچوب روند آستانه اتحاذ شده مجددا تاکید می کنند.
۱۳٫ صمیمانه از رییس جمهوری قزاقستان، عالیجناب نور سلطان نظر بایف و مقامات قزاقستانی برای میزبانی شان از ششمین نشست بین المللی سوریه سپاسگزاری می کنند.
۱۴٫ تصمیم گرفتند نشست بعدی بین المللی سوریه با حضور نمایندگان عالی رتبه را در آستانه در اواخر اکتبر ۲۰۱۷ برگزار کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false