به گزارش«رهوا».آموزش صحبت کردن به پرنده خانگی می‌تواند مفرح و لذت‌بخش باشد، حتی اگر پس مدتی تلاش و صرف وقت پرنده شما تعداد کمی کلمه را بیاموزد. برای اینکه در این کار موفق شوید لازم است به پرنده خود توجه زیادی کرده و با مهربانی با او رفتار کنید.

– همه پرندگان توانایی سخن گفتن ندارند، پس مهم‌ترین مسئله خریداری پرنده مناسب است. مهم‌ترین گونه‌هایی از پرندگان که می‌توانند صحبت کردن را بیاموزند عبارت‌اند از: مرغ مینا، طوطی بزرگ اسکندر (شاه طوطی)، طوطی کوچک اسکندر (ملنگو)، طوطی خاکستری (کاسکو)، طوطی آمازون، کاکادوها، لوری‌ها و مرغ عشق

– با پرنده خود ارتباط عاطفی برقرار کنید. پرندگانی که توانایی یادگیری صحبت کردن دارند حیواناتی اجتماعی هستند. ابتدا باید سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید تا به صدای شما عادت کرده و به شما اعتماد کند. توصیه می‌شود در ماه‌های اول تا جایی که می‌توانید با پرنده خود وقت بگذرانید و با صدای آهسته و ملایم با او صحبت کنید.

ـ هر‌روز با او بازی کنید. این پرندگان در محیط طبیعی زندگی خود به‌صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند و زمانی که به‌عنوان یک پرنده خانگی نگهداری می‌شوند تمایل زیادی به بازی و سرگرمی و برقراری ارتباط با شما دارند. اگر زمان کافی برای بازی و صحبت کردن با او صرف کنید، او شمارا به‌عنوان یک صاحب و حامی خود خواهد پذیرفت.

ـ برنامه آموزشی شما باید منظم باشد و مدت‌زمان آن کوتاه بوده و هرروز تکرار شود.

یک برنامه روزانه آماده کنید.

مدت‌زمان هر نوبت آموزش باید حدود پنج دقیقه باشد و بین دو تا پنج بار در روز تکرار شود.

ـ آموزش خود را با کلمات ساده شروع کنید. اگر آموزش خود را با کلمات ساده‌ای که هر‌روز در مکالمات روزمره بین افراد منزل ردوبدل می‌شود ِآغاز کنید زودتر موفق خواهید شد. کلماتی مانند سلام، خداحافظ، شب‌به‌خیر و اسمی که برای خود پرنده انتخاب کرده‌اید برای شروع مناسب هستند.

ـ تقلید آهنگ و قسمتی از یک کلمه قدم اول در این آموزش است و به‌تدریج پرنده قادر خواهد بود کلمه را به‌صورت کامل بیان کند.

– در زمان آموزش پرنده را نزدیک به دهان خود نگه‌دارید. این باعث می‌شود که مطمئن شوید که پرنده به کلمات و گفته‌های شما توجه می‌کند و از طرف دیگر این نزدیکی باعث صمیمیت بیشتر بین شما و پرنده‌تان می‌شود.

– تجربه نشان داده است وقتی دو نفر از اعضا خانواده هم‌زمان به آموزش پرنده می‌پردازند، یادگیری سریع‌تر و بهتر انجام خواهد شد. در این روش آموزش شما چالش رقابت کردن را برای پرنده به‌وجود می‌آورید. نفر اول و دوم به ترتیب کلمه را به‌صورت شمرده بیان می‌کنند و پرنده در تلفظ و تکرار کلمات با نفر دوم رقابت کند.

– مشاهده شده است که پرندگان خانگی پس از فرار از منزل کلماتی را که آموخته بودند را به پرندگان وحشی خارج از منزل یاد داده‌اند. این مسئله به علت ماهیت و خلق‌و‌خوی اجتماعی این پرندگان است.

ـ در هنگام آموزش کلمات سعی کنید مفهوم کلمه را به‌صورت عینی به پرنده نشان دهید. به‌عنوان مثال برای آموزش کلمه بالا، پرنده را روی دست خود نشانده و با هر بار تکرار کلمه دست خود را بالا ببرید تا پرنده مفهوم آن‌ را به‌خوبی متوجه شود.

– سعی کنید پرنده در هنگام آموزش از انجام این کار لذت ببرد و یادگیری کلمات برای او حالت تفریح و بازی را داشته باشد. در هنگامی‌که حیوان برای یادگیری کلمات تلاش می‌کند با دادن جایزه او را تشویق کنید. جایزه باید بلافاصله بعد از تلاش حیوان برای تکرار کلمه به او داده شود.

– در‌زمانی که پرنده تلاشی برای صحبت کردن نمی‌کند به او جایزه ندهید. این کار باعث می‌شود که حیوان برای یادگیری کلمات تلاش کند تا بتواند جوایز را دریافت کند.

ـ به پرنده خود کلمات مختلف با صداها و آوا‌های مختلف بیاموزید. این کار باعث تحریک تمایل غریزی این پرندگان برای یادگیری کلمات می‌شود. مطالعات نشان داده است که یادگیری کلمات در پرندگان بسیار شبیه کودکان است و پرندگان نیز صحبت کردن را با غان‌وغون و ایجاد اصوات نامفهوم شروع می‌کنند و به‌تدرج پیشرفت می‌کنند.

ـ می‌توانید کلمات را تکرار کنید و صدای ضبط‌شده خود را برای پرنده بگذارید. اما مدت‌زمان آن نباید بیشتر از پنج دقیقه باشد چون باعث خستگی و بی‌حوصلگی پرنده خواهد شد.

ـ صبور باشد. سرعت یادگیری در نژاد‌های مختلف متفاوت است. حتی در یک نژاد نیز تفاوت‌های زیای بین پرندگان وجود دارد. بعضی از پرندگان در عرض چند دقیقه شروع به صحبت کردن می‌کنند و بعضی پرندگان بعد از گذشت ماه‌ها تکرار کلمات را شروع می‌کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی