×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آمریکایی ها روحانی را گزینه مفیدی برای استحاله نظام می دانند!

پایگاه خبری «رهوا».دکتر فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان و کارشناس مسائل بین الملل در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار«رصد» به این سئوال که رویکرد ایالات متحده آمریکا نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۹۶چیست را این گونه پاسخ داد:

سیاست کلان و هدف اصلی آمریکایی ها در قبال ایران، سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران است. برای رسیدن به این هدف نیز استحاله مردم و مسئولان را در دستور کار قرار داده اند.

در نگاه سردمداران کاخ سفید، در بین نامزدهای ریاست جمهوری، آقای روحانی گزینه خوبی برای این فرایند است. دلیل این رویکرد نیز امتیازات زیادی است که در ۴سال اخیر هم در روی کاغذ و هم در ساخت عمل در کسب کردند. آنها روی کاغذ امتیازات محدودی به ایران دادند و بخش عمده ای از همان امتیازت محدود را هم عملیاتی نکردند بنابر این می توان گفت نظر آنها درباره آقای روحانی مثبت است و علاقه مند هستند که دوباره اقای روحانی رای بیاورد.

از سوی دیگر«جان کری» وزیر امور خارجه وقت آمریکا، قانون تحریم جدید ایران را با فشار اروپایی ها به تاخیر انداخت چرا که اروپایی ها نسبت به تبعات تصویب این قانون در نتایج انتخابات آتی ایران نگران بودند. در واقع تصویب این قانون به ضرر دستگاه دیپلماسی دولت روحانی بود. از نظر آنها روحانی در کسوت ریاست جمهوری گزینه خوبی است و در عمل هم این را نشان داده اند.

آمریکا در ۱۹ ژانویه قانون تحریم ایران را تعلیق کرد و این قانون ۱۲۰روزه بود که موعد آن ۱۹ می۲۰۱۷ یعنی۲۹ اردیبهشت ماه و روز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. در آن روز ترامپ می تواند با توجه به نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد این تعلیق را ادامه دهند یا نه. بر مبنای این نوع هماهنگی تحلیلی در آمریکاست که معتقدم آقای روحانی گزینه خوبی برای آنها خواهد بود. چون هدف آمریکایی ها سرنگونی از راه استحاله است و آنها فکر می کنند آقای روحانی گزینه مفیدی در این زمینه است. البته این نگاه (درست یا اشتباه) نگاه آمریکایی ها است نه فکر ما. تلاش دولت آمریکا این است که با دولتی در ایران طرف باشد که امتیازات کمی به آن بدهد و در عملیاتی کردن آن ها نیز خودش منتفع شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false