×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شرط تحقق اقتصاد مقاومتی تحول در مدیریت کشور است

پایگاه خبری «رهوا».حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو یی، با اشاره به اینکه در تحقق اقتصاد مقاومتی نمی‌توان تنها به یک بُعد از اقتصاد اکتفا کرد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری ۲۴ سیاست اصلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند که یکی از آنها تکیه بر توانمندی‌های داخلی است.

وی ادامه داد: صادرات‌محور شدن اقتصاد، جلوگیری از واردات بی‌رویه، رفع وابستگی اقتصاد به نفت، پیدا کردن بازارهای منطقه‌ای و گسترش ارتباطات اقتصادی نیز از جمله مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند آن است و باید مورد اهتمام جدی واقع گردد.

ذوالنور با بیان این که مدیریت کارآمد با انگیزه انقلابی همراه با تحرک و پرتلاش در رأس حرکت اقتصادی لازم است، گفت: مدیریت متعهد و انقلابی یعنی مدیریت جهادی و روحیه و فرهنگ جهادی می تواند اقتصاد فشل و مریض ما را به اقتصادی مقاوم و پویا و در حال رشد و توسعه تبدیل کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به الزاماتی که مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان فرموده اند، ادامه داد: اگر اقتصاد مقاومتی که اقتصادی تولید محور و مولد است تحقق یابد، سرمایه‌های کشور و نقدینگی که الان در ابعاد دلالی است جریان درست بگیرد، صنایع داخلی به حرکت در می آیند.

وی افزود: در این صورت صادرات اتفاق افتاده، درآمد مردم بالا رفته و اشتغال مولد و مؤثر به راه می‌افتد و در این صورت زندگی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما اکنون این وضعیت را نداریم.

پیام نوروزی رئیس جمهور با واقعیت انطباق ندارد

ذوالنور با اشاره به سخنان رئیس جمهور در پیام نوروزی‌، بیان کرد: رئیس جمهور در پیام نوروزی ادعایی را مطرح کرد که واقعا این ادعا زیر سئوال است؛ یعنی ما با دلایل متعدد خلاف آن را اعتقاد داریم و تا حالا هم کسی جواب سئوال‌مان را نداده است.

وی ادامه داد: روحانی گفته که ما ایجاد اشتغال بی‌نظیر کردیم که این حرف به نظر می‌رسد با واقعیت خیلی انطباق نداشته باشد.

ذوالنور گفت: رئیس جمهور در جای دیگری هم گفته‌ ما در سه سال اول این دولت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرده ایم و همچنین معاون اول رئیس جمهورهم بارها گفته‌ که در سال ۹۵ هم ۷۰۰ هزار شغل توسط دولت ایجاد شده که جمع این دو ادعا ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار شغل می شود که این ادعا با فرمایشات مقام معظم رهبری در منافات است.

وی در بیان عدم باور این ادعا اضافه کرد: اگر ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار شغل برجمعیت ۸۰ میلیونی کشور تقسیم کنیم چیزی حدود ۴۷ هزار شغل برای هر یک میلیون نفر می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای مثال سهم شهر قم با جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری با این ارقام حدود ۵۰ هزار ایجاد شغل است اما بارها از مسؤولان دولتی درخواست کردیم که در سه سال اخیر ۵ هزار شغل به ما نشان بدهید.

ذوالنور با بیان این که در حال حاضر در وضعیت رکود هستیم و اگر رکود برطرف شود اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود، اظهار داشت: علت عمده این رکود این است که دولت تمام هم و غم خودش را صرف برجام کرد و طبیعتاً از مسائل داخلی و معیشت مردم و اقتصاد بازمانده است.

وی افزود: در فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی این معنا کاملاً تجلی و تبلور دارد که ما هیچ مشکل لاینحل نداریم و با مدیریت درست می توان آن مشکلات را حل کرد.

ذوالنور با اشاره به چهار عامل رونق تولید و برون رفت از رکود که شامل نیروی کار، مهارت، سرمایه و ابزار بوده و مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان به آن ها اشاره کردند، خاطر نشان کرد: با این که یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی است متاسفانه دولت ما یک امید واهی برای حل مشکل از بیرون کشور داشت و همین عامل فرصت سوزی شد و لذا در این حدود ۴ سال اخیر اقدام بایسته‌ای در طراز اقتصاد مقاومتی اتفاق نیفتاد، البته کارهایی شد اما مکفی و مؤثر نیست.

قوه مقننه نقش موثری در اقتصاد مقاومتی دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش قوه مقننه در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: مجلس باید نقش خود را به خوبی در این راستا ایفا کند که نخستین کار می‌تواند تصویب سیاست‌های درست در برنامه‌های توسعه باشد.

ذوالنور افزود: دومین قدم مجلس وضع قوانین کارآمد، کاربردی و موثر برای رشد و شکوفایی اقتصادی است و سومین کار نیز حذف قوانین زائد، بی تأثیر و دست و پاگیر در مسیر اقتصاد است.

وی گفت: اگرچه قوانین خوبی برای مبارزه با قاچاق داریم اما به خوبی اجرا نمی‌شود و مجلس باید دستگاه‌های ذیربط را به اجرای قوانین وادار نماید چون یکی از آسیب های جدی به تولید داخل قاچاق و واردات بی رویه ‌است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر ضرورت ایفای نقش مؤثرتری از سوی مجلس در ابعاد نظارتی، افزود: مجلس باید از مباحث سیاسی این چنینی فاصله بگیرد و بعد انقلابی خود را تقویت کند و در عرصه‌های مورد اهتمام مقام معظم رهبری نقش خود را ایفا کند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false